Choď na obsah Choď na menu
 


Príhovor do Tisovského mesačníka 2012

Milí spoluobčania!

 

Rok 2012 nám už média vykreslili ako čierne obdobie, kedy ekonomická kríza spôsobí iba nepríjemné opatrenia. Viac ľudí bez práce, zhoršenie životnej úrovne, možno zvyšovanie niektorých daní. My - Slováci sme si už akosi zvykli a tak nás to nevyháňa do ulíc, aby sme štrajkovali ako v niektorých iných krajinách. Len si povzdychneme, pri vzájomných stretnutiach sa posťažujeme a užijeme si obľúbený národný šport – šomranie. Ale napriek všetkému budeme kráčať ďalej a hľadať spôsoby ako to celé zvládnuť.

Je zvláštne, že sa všetko hodnotí najmä z pohľadu peňazí. Akoby ľudský život nemal ani iné potreby ako platiť účty, nakupovať a míňať. Je to samozrejme nevyhnutnosť, ale v roku 2012 nás snáď čaká aj čosi iné. Aký rok to bude z hľadiska kvality medziľudských vzťahov? Ako investujeme to, čo nič nestojí do zlepšenia atmosféry v našej rodine, medzi priateľmi, v našom meste? „Priateľ miluje v každom čase a brat sa rodí na čas súženia“ (Príslovia 17:17) . Veď v nás samých je ukrytých toľko pokladov, na ktoré žiadna ekonomická situácia nemá vplyv. Čím viac budeme ochotní ponúkať svetu seba samých, tým viac budeme obdarení a naplnení. Občas stačí tak málo, vyliezť z úkrytu svojho domova a prijať pozvanie do spoločenstva tých, ktorí sa snažia investovať do vzťahov, umenia, kultúry, duchovna. Možno stačí vypnúť gombík na magickom zariadení menom televízor, ktoré má snáď najviac našej pozornosti a skutočne stretnúť človeka.

Stojíme na začiatku nového časového úseku. Vnímame to ako niečo dôležité, či podstatné? Či si skôr uvedomujeme, že budeme kráčať v starých koľajách, lebo nám zatiaľ žiadne novoročné predsavzatia nevyšli a tento rok to bude podobné? Sú takí, ktorí majú vôľu veľa na sebe zmeniť a tiež takí, ktorí svoje plány opustia veľmi skoro. Ale nikto z nás nedokáže to čo, Boh, vytvoriť nové bytie, znovuzrodeného človeka. Ak skutočne túžime po novom začiatku v pravom význame, treba hľadať tam, kde sa ponúka. „Preto ak je niekto v Kristovi, je nové stvorenie. Staré veci sa pominuli, a hľa, nastali nové“ (2 Korintským 5:17). Nevieme koľko takýchto nových začiatkov nás ešte čaká. Kráľ Dávid v Žalmoch píše: „Ajhľa, na piade si mi vymeral dni a čas môjho života je ako nič pred Tebou“. Preto by sme mali vnímať každý deň ako dar a možnosť žiť zmysluplne, s jasne stanovenými hodnotami a cieľom, ku ktorému chceme prísť.

Prajeme Vám, milí spoluobčania, požehnaný, zmysluplný a ľudskými stretnutiami naplnený rok 2012!

Marián Krivuš a Jana Bosáková – ev. farári

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.