Choď na obsah Choď na menu
 


Vianočný spravodaj 2011

23. 12. 2011

Vianoce 2011

„do každej Tisovskej evanjelickej rodiny“

 

Téma: Vianočné matiné

Lukáš 2:10-12  Ale anjel im povedal: Nebojte sa, veď  zvestujem vám veľkú radosť, ktorá bude všetkému ľudu, lebo narodil sa vám dnes v meste Dávidovom Spasiteľ, ktorý je Kristus Pán. A toto vám bude znamením: nájdete nemluvniatko, obvinuté plienkami, ležať v jasliach. Amen

Bratia a sestry – drahé rodiny;

         Tak máme opäť Vianoce predo dvermi. A opäť, tak, ako každý jeden rok sa začína Vianočné predstavenie. Taká vianočná hra. Ani trochu však podobná tomu, čo naše úžasné deti z besiedky so sestrami učiteľkami nacvičili, aby nám dali nádherný predvianočný dar v podobe príbehu o svetle, ktoré prežaruje náš svet svojim plným a krásnym svetlom.  To predstavenie, o ktorom hovorím na začiatku, je totiž len naoko. Všetci sa hrajú. Teda nie všetci, ale pre mnohých sú Vianoce len ďalšou príležitosťou na darčeky. Podstate Vianoc vôbec nerozumejú, ignorujú a v najhoršom prípade sa z nej vysmievajú. Veď čo taký Ježiš môže ešte priniesť človeku 21. storočia? Maximálne darčeky deťom, tak, ako nosí bocian deti. Nie, Vianoce pre mnohých stratili to vzácne čaro radosti z narodenia sa Boha do tohto sveta. Stratili pravú podstatu tej slávnosti záchrany človeka.

            Je smutné, že tak ľahko zabúdame. Mnohé veci z minulých Vianoc ležia len tak pohodené, sľuby novoročných predsavzatí sú dávno zabudnuté a Vianoce sú opäť len príležitosťou pre obchodníkov s pozlátkou zarobiť. Každý jeden rok sa tvárime, aké je dôležité prežiť tých pár dní v roku v mieri, pokoji, láske a hojnosti. Advent sa zmenil na honbu za „Akciami“ a už v októbri nám všetci radia, ako „prežiť“ tieto sviatky hojnosti. Nedávno som počúval na SRo1 zaujímavú reláciu o kráse Vianoc pred 100 rokmi. Viem, že sa dnes nedá porovnávať náš konzum s ich skromnosťou, ktorá pramenila z nedostatku, ale napriek tomu sa všetci diskutujúci zhodli, že ešte minule to bolo lepšie. Pred tými 100 rokmi sa rodina stretla v adventnom čase, spoločne pripravili vianočné ozdoby, ktoré potom postupne cez Vianoce jedli zo stromčeka, či vetvičiek, ktoré mali po dome. Zároveň sa dohodli, kde budú mať spoločne večeru a kto čo prinesie. A v prvom rade, čo bude ich najdôležitejšou vecou – stretnúť sa v kostole a poďakovať Pánu Bohu za ochranu, pomoc, hojnosť v malom, za rodinu. Ďakovať za chvíľu narodenia Ježiša do tohto sveta, pretože s Ním do ich nie hojných dní prichádza nádej budúcnosti, že všetko raz bude lepšie. O tomto boli Vianoce. O vďačnosti zo svetla, ktoré prišlo do sveta prežiariť radostné, ale i všedné dni života človeka. A nebolo to predstavenie – Vianoce, Veľká noc a Letnice – boli vrcholmi ich života. Náboženského i toho svetského, pretože vedeli, že majú za čo ďakovať.

            Sestry a bratia. Aké budú tento rok naše Vianoce? Bude to len ďalšie predstavenie, alebo skúsime prežiť naozajstnú radosť z narodenia Pána? Je to na nás. Či mi väčšiu radosť spraví nové LCD, kávovar, MP3-ka, ponožky či pyžamo, alebo to bude radosť zo spoločenstva kresťanov, ktorí sa tešia, naozaj tešia z oslavy narodenín Ježiša Krista. Dúfam a verím, že sa rozhodneme správne a ak cítime, že nie vždy to bolo OK medzi mnou a Bohom, Vianoce sú tým správnym časom urobiť v tom poriadok. Boh Ťa pozýva k sebe, aby náš život boli nikdy nekončiace Vianoce v radosti narodeného Ježiša.

 

Prajem Vám,  mnoho Božieho požehnania počas týchto Vianočných sviatkov! Nech sú tieto Vianoce novým stretnutím so Spasiteľom sveta Ježišom Kristom! Vykročme spoločne v pokoji do nových dní roku  2012!

Brat farár Marián Krivuš  s manželkou Jankou a deťmi Veronikou a Alexandrom

Modlitba:

Drahý Pane Ježiši; ďakujem za ďalšie Vianoce, ktoré znamenali a znamenajú tak strašne veľa pre tento náš svet i pre mňa. Ďakujem, že si z neba výšin zostúpil k nám a mohol si nám doniesť pravé svetlo, ktoré presvecuje naše životy. Mnohokrát zabúdame, že toto svetlo napĺňa aj nás a preto Ťa prosíme, aby sme dokázali Tvoje svetlo dávať ďalej. Nech sa celý svet a všetky ľudské srdcia zapália týmto svetlom nádeje, radosti, lásky a viery. Prosím, za moju domácnosť, za všetkých, ktorých nosím vo svojom srdci, aby si ich, tak ako mňa, požehnal. Nech sa tak stane pre lásku, ktorou nás miluješ. Amen.

 

Čo sa dialo v našom zbore?

27.11. – sa konalo stretnutie projektu: Dedičstvo šikovných rúk

3.12. – sa konal v našom kostole koncert ku Generálnej oprave nášho organu

7.12. – sme spolu s prváčikmi až štvrtáčikmi  z náboženskej výchovy zo základnej školy v vystupovali v Mikulášskom programe.

11.12. –  sme mali konvent, na ktorom sme schválili rozpočet na rok 2012

18.12. – naše deti z Besiedky vystúpili v rámci 4. adventnej nedele so svojim Vianočným programom.

21.12. – sme pripravili sme s rodinným spoločenstvom v Tisovci a nadáciou Orange projekt – Darujte Vianoce. Ďakujem všetkým, ktorí s láskou prispeli.

 

Oznam: Cirkevný poplatok sa v roku 2012 nebude zvyšovať a zostáva na rovnakej úrovni ako doteraz – minimum je: dospelý člen CZ 6 € a dieťa do 14 rokov 3 €. Poplatok je možné zaplatiť u sestry Beáty Hudecovej.

Zároveň vyhlasujeme mimoriadnu zbierku na dokončenie rekonštrukcie organu. Všetci členovia  CZ by mali prispieť, k cirkevnému poplatku sumou 4 €.

(Tento milodar je na báze dobrovoľnosti, ale budeme radi ak prispejete.)

 

Služby Božie počas Vianočných a Novoročných sviatkov:

 

24.12.2011 – Štedrovečerné SB – 17:00 hod

25.12.2011 – Narodenie Pána – 1. sv. vianočný – 9:30 hod

26.12.2011 – Štefánské SB – 2. sv. vianočný – 9:30 hod

31.12.2011 – Koncoročné SB – 17:00 hod

1.1.2012 – Novoročné SB – 9:30 hod

6.1.2011 – Zjavenie Krista Pána mudrcom – 9:30 hod

Srdečne Vás pozývame na spoločné stretnutia.

 

Dôležité čísla na faru:

047/5494222 alebo 0915 805 322

Web: www.tisovec.estranky.sk      E-mail: ecavtisovec@gmail.com

 

Rád Vás prídem navštíviť do Vašich domácností – stačí zatelefonovať.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.